fbpx

Dlaczego odnosimy kontuzje?

Dlaczego odnosimy kontuzje

Każdy, kto trenuje lub trenował rekreacyjnie czy wyczynowo, na pewno doznał nieraz mniejszego lub większego urazu w postaci stłuczenia, naciągnięcia, skręcenia lub w najgorszym przypadku złamania. Jest to nieodłączona i czasami nieprzewidywalna część sportu, jednak chcemy minimalizować ryzyko występowania kontuzji podczas treningów oraz zawodów.

Z czego mogą wynikać urazy?

  • brak generalnego przygotowania fizycznego
  • słaba technika ćwiczeń
  • brak odpowiedniej rozgrzewki
  • błędne programowanie treningowe
  • stosowanie zbyt zaawansowanych metod treningowych

Wyżej wymienione przykłady to tylko kilka powodów, przez które odnosimy kontuzje. Mając na uwadze jaką dyscyplinę sportu uprawiamy oraz wiedząc, które obszary naszego ciała są najbardziej narażone na urazy, warto w pierwszej kolejności zadbać w swoim planie treningowym o odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą w przyszłości na intensywniejsze oraz trudniejsze jednostki treningowe.

Podobnie sprawa dotyczy się klasycznego treningu na siłowni. Jeżeli wiemy oraz czujemy, że np. obręcz barkowa jest słabsza i może być podatna na urazy, warto poświęcić jej więcej czasu oraz wzmocnić ją stosując różne warianty ćwiczeń z kettlem czy gumami oporowymi.

Nieważne, czy trenujemy na siłowni dla zdrowia i sylwetki czy chcemy poprzez trening siłowy być lepszym sportowcem – ważne, aby trening pomagał realizować nam nasze cele bez odnoszenia kontuzji.