fbpx

5 wskazówek, w jaki sposób rozpocząć przygodę z treningiem siłowym

trening siłowy

Jeżeli masz zamiar w niedługim czasie wybrać się na siłownię po raz pierwszy, być może poniższe informacje pomogą Ci w odpowiedni sposób przygotować się do treningów. Przedstawię Ci kilka najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę zanim zaczniesz wykonywać cięższe jednostki treningowe.

W takim razie zaczynamy!

1. Wybór miejsca treningu

Rozpocznij od wybrania siłowni, w której zamierzasz ćwiczyć. Zobacz, czy jest dobrze wyposażona, czy ma odpowiednią ilość sprzętu, abyś nie musiał czekać w kolejce do swojego stanowiska. Wiele osób może pomyśleć, że wybór miejsca nie ma znaczenia. Z drugiej strony, jeśli przychodzisz na trening, a na danej siłowni są jedynie dwie ławeczki, trzy gryfy bądź jedno stanowisko do przysiadu, to w pewnych sytuacjach może powodować ograniczenia.

2. Wykonanie próbnego treningu

Na samym początku warto rozpocząć od małego testu związanego z podstawowymi ćwiczeniami, aby sprawdzić swoje ciało pod kątem ograniczeń ruchowych oraz prawidłowej techniki. W tym celu polecam wykonanie takich ćwiczeń jak przysiad, uginanie ramion w podporze czyli pompka, podciąganie czy plank. Dobrą opcją będzie nagranie poszczególnych ćwiczeń, aby móc przeanalizować ruch i błędy techniczne, jeśli wystąpią.

3. Konsultacja ze specjalistą

Jeden z ważniejszych punktów, który może Ci pomóc. Jeżeli na wcześniejszym etapie życia odniosłeś jakieś urazy bądź kontuzje czy jesteś po operacji, to dobrym pomysłem będzie kontakt ze specjalistą przed podjęciem samodzielnych treningów na siłowni. Podczas takiego spotkania na pewno dowiesz się, które ćwiczenia są dla Ciebie wskazane, a które wdrożyć w późniejszym czasie czy wprowadzić ich zamienniki. Dzięki takiemu podejściu, na pewno będziesz czuł się bezpieczniej podczas treningów.

4. Rozgrzewka

U wielu osób temat dosyć często pomijany, który odgrywa kluczową rolę w kontekście pracy nad swoim ciałem. Nie zawsze chwila na bieżni i wykonanie kilka wymachów ramionami wystarczy, by móc od razu przejść do części głównej jednostki. Warto poświęcić więcej czasu, aby mieć pewność, że wejdziemy w trening przygotowani na 100%, dzięki czemu będziemy mogli poprawnie wykonywać ćwiczenia oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo odniesienia urazu.

5. Plan treningowy

Dobór odpowiedniej metody treningowej oraz ćwiczeń ma bardzo duże znaczenie szczególnie podczas pierwszych miesięcy na siłowni. Dzięki takiemu podejściu będziesz miał zaplanowane jednostki treningowe, bez potrzeby wymyślania treningu w drodze na siłownie. Im częściej będziesz trenował, tym szybciej opanujesz prawidłową technikę podstawowych ćwiczeń siłowych. Dodatkowo prawidłowo ułożony plan treningowy pozwoli Ci dostrzec efekty w postaci progresu związanego z siłą czy kształtowaniem swojej sylwetki.

Jak widzisz, aby odpowiednio wykorzystać potencjał treningu siłowego, warto zawsze na początku zadbać o podstawy. Nieważne co chcesz osiągnąć bądź jaki masz cel – ambitne podejście do treningów oraz zaangażowanie pozwoli Ci szybciej nauczyć się nowych rzeczy. Wierzę, że informacje zawarte w tekście na pewno pomogą Ci w początkach na siłowni.